Majówka 1-5 maja 2013


Początek maja to kilka świąt narodowych, z którymi kojarzą się wolne dni od pracy. Zazwyczaj po miastach i gminach organizowane są różnego rodzaju festyny bądź majówki. W bieżącym roku dla mieszkańców Nowogrodu i pozostałych miejscowości gminy Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji przygotował kilka propozycji spędzenia wolnego czasu.

Patriotycznie i na sportowo
1 maja odbył się w Szkole Podstawowej w Niwiskach otwarty turniej szachowy o puchar Burmistrza Nowogrodu. Z terenu gminy przyjechało 19 zawodników, którzy podzieleni zostali na dwie grupy wiekowe: seniorów i juniorów. Po kilkugodzinnych zmaganiach okazało się, że wśród seniorów najlepszym został Przemysław Paś z Niwisk (6 punktów) przed Henrykiem Drozdkiem z Nowogrodu (6 pkt.) i Franciszkiem Markockim z Bogaczowa (5 pkt.). Z kolei najlepszym juniorem został Hubert Smoliński z Nowogrodu (4,5 pkt.), który wyprzedził dwóch przedstawicieli z Niwisk: Damiana Opulskiego (4 pkt.) i Tomasza Pasternaka (3,5 pkt.). Dyplomy i puchary zwycięzcom wręczył Burmistrz Andrzej Bawłowicz oraz dyrektor szkoły Danuta Pyrtko.
W święto Konstytucji 3 Maja przed południem odbyła się w kościele pw. św. Bartłomieja uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. Proboszcz Mirosław Gas. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz gminy, mieszkańcy Nowogrodu oraz delegacje instytucji i zakładów pracy. Poczty sztandarowe wystawili: Związek Sybiraków Koło w Nowogrodzie Bobrzańskim, Ochotnicza Straż Pożarna w Nowogrodzie, Kaczenicach i Niwiskach, Nadleśnictwo w Krzystkowicach, Szkoła Podstawowa w Nowogrodzie oraz Gimnazjum Publiczne w Nowogrodzie. Po mszy poczty sztandarowe oraz delegacje przemaszerowały pod Pomnik na Rynku w Nowogrodzie Górnym. Po odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Nowogrodu Andrzej Bawłowicz. Z kolei zespół śpiewaczy „Rosa” z Drągowiny przedstawił program słowno-muzyczny poświęcony 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem. Reprezentowały one następujące urzędy, instytucje i zakłady pracy: Urząd Miejski (Burmistrz A. Bawłowicz oraz Doradca M. Cygan), Radę Miejską w Nowogrodzie, OSP w Drągowinie, OSP w Nowogrodzie, OSP w Urzutach, OSP w Kotowicach, Szkołę Podstawową w Nowogrodzie, SP w Bogaczowie, SP w Drągowinie, Nadleśnictwo Krzystkowice, Związek Sybiraków, Zakład Karny w Krzywańcu, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Bank Spółdzielczy w Nowogrodzie, Gimnazjum Publiczne w Nowogrodzie, Polski Związek Działkowców ROD „Budowlani”, Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz Bibliotekę Publiczną.

W tym samym dniu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji przeprowadził II Uliczny „Bieg Flagi”. Była to impreza o charakterze otwartym, w której uczestniczyli zarówno dzieci, jak i dorośli. Trasa tegorocznego biegu wiodła ulicami Reja, Wiejską, 9 Maja do mety usytuowanej na Rynku w Nowogrodzie Górnym. Blisko 60 biegaczy podzielonych na trzy kategorie wiekowe, miało do pokonania odpowiednio 500 m i 1500 m. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

Kategoria chłopcy 2000-2002

Robert Moroz
Rafał Moroz
Marcin Rewaj

Kategoria dziewczęta 2000 – 2002

Kinga Rewaj
Julia Pałka
Julia Wieczorek

Kategoria mężczyźni 1994-1999

Maciej Kasprzak
Maksymilian Jurak
Mateusz Kaziów

Kategoria kobiety 1994-1999

Klaudia Szandurska
Magda Andrejczuk
Klaudia Rewaj

Kategoria mężczyźni 1993 i starsi

Mateusz Pankiewicz
Dariusz Sumiński
Zygmunt Kozłowski

Kategoria kobiety 1993 i starsze

Emilia Babiak
Monika Łukasiewicz
Małgorzata Rzeszowska-Pałka

Tanecznie i na strażacką nutę

W sobotę 4 maja strażacy z jednostki w Nowogrodzie Bobrzańskim byli gospodarzami zawodów sportowo-pożarniczych o puchar Burmistrza Nowogrodu. Wcześniej uczestniczyli oni we mszy świętej odprawionej w intencji strażaków. Następnie barwny tłum, na czele którego szła orkiestra strażacka z Ośna Lubuskiego, przemaszerował na stadion piłkarski przy ul. Fabrycznej. Tutaj w części oficjalnej wręczono odznaki „Za wysługę lat”, a także odznaki dla członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, przyjęto przysięgę młodych adeptów oraz nagrodzono długoletnich działaczy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Nowogród. Po części oficjalnej przeprowadzono zawody sportowo-pożarnicze. Wśród zaproszonych gości byli: Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Waldemar Michałowski, Komendant Miejski PSP w Zielonej Górze mł. bryg. Dariusz Mach, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej ZOSP Andrzej Brachmański, członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP Grzegorz Doszel.

 


Tego samego dnia w godzinach popołudniowych w sali Ośrodka Kultury odbyły się wewnątrzklubowe prezentacje taneczne tańca towarzyskiego i hip-hopu. Wzięły w nich udział grupy taneczne z Nowogrodu i Lubska trenujące w ramach klubu „Czar Dance” Cezarego Drzewieckiego z Żar oraz Studia Tańca „Free Mind”. Ozdobą prezentacji był występ pary tanecznej Natalia Kapusta, Oskar Gembara z Nowogrodu Bobrzańskiego trenującej w Szkole Tańca „Gracja” (kategoria 12-13 lat). Ze względu na widowiskowość i elegancję tańca, sala wypełniona była widzami po same brzegi.

 


W rytmie rocka
Na niedzielne popołudnie 5 maja zaplanowano w Ośrodku Kultury występy dwóch zespołów młodzieżowych ze Szkoły Muzycznej „YAMAHA” z Zielonej Góry. W kolejności wystąpiły: „Fausz Band” i „Intruders” – grające covery muzyki rockowej. Na koniec solowo wystąpił Paweł Markulak z Drągowiny grając na keyboardzie aranżacje znanych utworów muzycznych. On, jak i Mateusz Pawlak (Fausz Band) grę na instrumentach zaczynali w Ośrodku Kultury w Nowogrodzie, a obecnie kontynuują ją w zielonogórskiej szkole.